www.twojblues.com  |  Pismo ludzi bluesa!
Wydawnictwo    |   Redakcja    |   Reklama    |   Kontakt
Limboski z nową płytą "One Man Madness"

Data dodania: 13.05.2016

Tag: Limboski

Limboski z nową płytą

Jak zapowiada artysta, będzie to pierwsza od około 25 lat polska płyta winylowa wyprodukowana bez żadnego udziału technologii cyfrowej!Limboski tak opowiada o płycie: Materiał został zarejestrowany podczas dwóch sesji w niezwykłym studiu „Rogalów Analogowy”. Studio to zostało stworzone nakładem kilkunastu lat pracy, wyrzeczeń i szalonej pasji Wojtka Czerna zwanego Wojckiem w Rogalowie pod Lublinem. Analogowy Rogalów jest studiem o tyle wyjątkowym, że jako jedyne w Polsce i jedno z niewielu w Europie funkcjonuje w stu procentach wykorzystując analogowe wyposażenie najwyższej klasy. Stół mikserski to ogromny, wyściełany zamszem Siemens cudem uratowany z Narodowego Radia Serbii, a niektóre mikrofony wyprodukowane zostały w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Wszystko jest urządzone w pięknym drewnianym domu i w promieniu dwustu metrów nie ma żadnego komputera. Co za tym idzie nagrywanie odbywa się tam wg tradycyjnych obyczajów, które funkcjonowały w legendarnych studiach nagraniowych w czasach, kiedy nagrywali The Beatles czy Led Zeppelin. To znaczy trzeba po prostu zagrać coś przed mikrofonem, to zostaje nagrane na taśmę  i już na tej taśmie pozostanie. Nie zostanie wprowadzone do komputera, wokal nie zostanie podstrojony, nierówne dźwięki nie zostaną poprzesuwane myszką itd.

Minusy nagrywania w studiu analogowym oczywiście są  – taśma szumi, wszystko trwa trzy razy dłużej niż zwykle i naprawdę boli, kiedy udało się nagrać świetną wersję piosenki, ale w refrenie stuknąłem ręką w mikrofon, szepnąłem „kurwa…” i tego… no właśnie.. nie da się już wymazać.  Ale plusy są dla mnie zniewalające. Taśma po prostu żyje, słucha ciebie i odpowiada na twoje  podrygi niczym mistrz zen, nie poddaje się presji, uczy cierpliwości i szacunku do dźwięku, uczy odpuszczania i dochodzenia do sedna. Oduczyłem się w Rogalowie neurotycznego perfekcjonizmu, bo zrozumiałem co jest najważniejsze w nagrywaniu piosenek. A nawet jeśli mi się tylko wydawało, to zabawa była przednia. I wierzcie mi, że miksowanie analogowe z taśmy na taśmę, które trzeba robić na cztery ręce i jeszcze to przećwiczyć, które trwa pięć godzin, a na komputerze trwało by najwyżej godzinkę… Takie miksowanie ma jakiś czar i romantyzm, którego to romantyzmu po prostu nie ma kiedy się siedzi przed komputerem. Ot cała historia.

Oczywiście użycie taśmy do rejestracji dźwięku to żadna nowość – to właściwie standard w studiach najwyższej klasy. Ale standardem jest tylko nagranie instrumentów na taśmę – potem wszystko potraktowane jest przetwornikiem analogowo cyfrowym i bezpowrotnie zamienia się w ciąg cyferek. Następnie w 99 procentach przypadków odbywa się miks komputerowy. Potem jest kolejna zamotka. Od lat przecież coraz więcej płyt jest wydawana na płytach winylowych. Od kilku lat słyszymy o powrocie winyli. Jedni twierdzą, że to snobizm, inni że to powrót prawdziwego dźwięku. Ale największym absurdem jest to, że tłocznie oczywiście tłoczą winyle i że ostatni żyjący mistrzowie nacinania płyty matki zostali wyciągnięci ze szpitalnych łóżek i TO WRACA. Ale najśmieszniejsze jest to, że tłocznie tłoczą winyle z masterów cyfrowych. Czyli te winyle to w sumie analogowe wydmuszki. Analogowy czar i tak jest po drodze odczarowany i wysłany do tłoczni na kompakcie…

 

Płyta w limitowanej edycji winylowej ukaże się latem.

 

 Tagi: Limboski CD
Komentarze
CAPTCHA Image

Przepisz kod z obrazka:


[ Zmień kod ]

  

Prenumerata roczna KRAJOWA
(4 numery, w tym koszty wysyłki)
74 zł - przesyłka zwykła
84 zł - przesyłka polecona
Uwaga! Z ukazaniem się każdego numeru pomiędzy prenumeratorami losujemy pięć trzypłytowych pakietów.

Zapraszamy do naszego archiwum sięgającego 2000 r.

Czytelnicy w "barwach" TB -
wyślij fotkę i dołącz do nas!

Agencja koncertowo-wydawnicza Delta jest wydawcą Kwartalnika Twój Blues - jedynego ogólnopolskiego magazynu, poświęconego w całości muzyce bluesowej.

twojblues.com      Aktualności      Prenumerata      Archiwum magazynu      Download      Galeria      Linki

Copyright © 2000 - 2019   Agencja Koncertowo Wydawnicza Delta