top of page

Front Porch Blues czyli... Lauba Pełno Bluesa!

Zaktualizowano: 7 dni temu

Czy wszyscy już wiedzą, że Front Porch Blues czyli... Lauba Pełno Bluesa 2024 po przerwie powraca tego lata do Chorzowa? To już wiadomo od jakiegoś czasu, a teraz mamy przyjemność podzielić się pełnym programem! Przez dwa lipcowe dni na terenie kompleksu Sztygarka zagrają:


Joanna Kaniewska Akustycznie

Kaziógra: Kapołka / Ziółek / Gralak

Marek Makaron Motyka & Jacek “Szczurek” Myszka


Dlaczego „lauba”?

W nawiązaniu do klasycznej bluesowej tradycji muzykowania na "front porch", czyli ganku.

To właśnie na gankach drewnianych chałup rozsianych po polach bawełny amerykańskiego stanu Missisipi na początku XX wieku urodziła się muzyka nazywana dziś bluesem. „Lauba pełno bluesa” to ukłon w stronę tej tradycji. Przez pierwsze lata istnienia festiwalu spotykaliśmy się w chorzowskim "Skansenie", gdzie na łonie natury rozkoszowaliśmy się pięknymi dźwiękami i widokami w przerwach zwiedzając zabytkowe chałupy. W międzyczasie, tuż obok, na terenach po byłej kopalni „Prezydent” nabierał kształtu i walorów coraz bardziej przychylny bluesowi Kompleks Sztygarka. Tak jak kiedyś w USA w połowie XX wieku blues wiejski z Delty Missisipi zawitał do Chicago gdzie uległ zelektryfikowaniu, tak i „Front Porch Blues, czyli Lauba Pełno Bluesa” w Chorzowie pożegnała wiejski „Skansen” i przeniosła się na atrakcyjnie odrestaurowane postindustrialne tereny Kompleksu Sztygarka. Góruje nad nimi Szyb Prezydent, którego platforma widokowa oferuje jeden z najpiękniejszych widoków na Metropolię Śląską. Ale Sztygarka to miejsce znane nie tylko z uwagi na swą historyczną przeszłość, czy odbywające się tam koncerty. Atrakcją samą w sobie stała się też "Gruba Bluesa" - kiedyś budynek kopalnianej straży pożarnej, a dziś Śląskie Centrum Bluesa i Rocka. Miejsce to coraz silniej odzwierciedla nie tylko historię bluesa na Śląsku, ale też i jego współczesność.


Festiwalowe koncerty w Sztygarce będą odbywać się naprzemiennie na dwóch scenach: w Grubie Bluesa oraz na tarasie "Kawiarni pod Wieżą" (w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych koncerty z tarasu zostaną przeniesione do wnętrz klubu Tlenownia w sztygarkowym Magazynie Ciekłego Powietrza). Koncerty zaplanowane są w godzinach 14.00-22.00 (sobota) oraz 14.00-20.30 (niedziela).


Ceny biletów:

Bilet jednodniowy (sobota LUB niedziela): 60 zł

Karnet dwudniowy (sobota ORAZ niedziela): 100 zł👨‍👩‍👧‍👦 👶 dzieci w wieku przedszkolnym - wstęp wolny

młodzież szkolna - 50% ceny biletu (sprzedaż biletów ze zniżką prowadzona będzie tylko stacjonarnie w dniu koncertów, za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej)


* W razie złych warunków atmosferycznych, koncerty ze sceny "Lauba przy Kawiarni" zostaną przeniesione do pomieszczeń klubu Tlenownia


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”,

realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page