top of page
kolaż 90 okładek_edited.jpg

redaktor naczelny Andrzej Matysik z nagrodą

"Keeping The Blues Alive" (Memphis, 2011)

Drodzy Czytelnicy,

To letnie wydanie TB (rozpoczynające 24. rok istnienia czasopisma) ukazuje się wyjątkowo wcześniej, bo już pod koniec maja. Przyczyną jest zaplanowany na pierwsze dni czerwca w Chorzowie European Blues Challenge: coroczny konkurs europejskich zespołów bluesowych. Wymyślona przed 12 laty przez European Blues Union impreza, która dotąd miała 10 wydań w różnych krajach Europy, po raz pierwszy trafia do Polski, a konkretnie do Chorzowa (przesłuchania konkursowe odbędą się 2 i 3 czerwca na terenie kompleksu "Sztygarka", szczegóły na www.ebc2023.info). Po raz pierwszy więc polscy fani bluesa będą mieli okazję posłuchać aktualnego europejskiego bluesowego topu: muzyków z ponad 20 europejskich państw wyłonionych rok wcześniej w krajowych konkursach. European Blues Challenge w minionych latach otwierał drzwi do europejskich i światowych karier takich wykonawców, jak gwiazda zeszłorocznej "Jesieni z bluesem" Kaz Hawkins (Wielka Brytania), A Contra Blues i Travellin' Brothers z Hiszpanii, Rita Engedalen, Pristine, JT Lauritsen & The Buckshot Hunters i Eric "Slim" Zahl & The South West Swingers z Norwegii, a także Meena (Austria), The BluesBones (Belgia), The Ragtime Rumours (Holandia), The Fried Okra Band (Dania) oraz Kyla Brox (Wielka Brytania) z okładki tego wydania, jedna z gwiazd tegorocznego Suwałki Blues Festival, która triumfowała w konkursie EBC w roku 2019. Miejsce "na podium" w pierwszej edycji tego konkursu w Berlinie pomogło rozwinąć światową karierę naszych Boogie Boys. Oni też specjalnym koncertem otwierającym chorzowski European Blues Challenge (1 czerwca w MDK Batory) świętować będą swoje 20-lecie i wydanie nowej płyty. Do zobaczenia zatem już niebawem w Chorzowie, europejskiej stolicy bluesa AD 2023. 

Za nami dwudziesta edycja Gali Blues Top oraz bogate w wydarzenia 25. wydanie festiwalu Bluestracje, z których relację znajdziecie na stronach 54 i 55. Z radością witam na naszych łamach dwie kolejne współpracowniczki, znane dotąd wyłącznie ze swych wokalnych dokonań: Joannę Knitter i Amiyę.

Pisząc te słowa właśnie otrzymałem wiadomość z MKiDN o pozytywnym rozpatrzeniu naszego odwołania w sprawie dotacji w programie "Czasopisma". Została nam przyznana, i to na lata 2023-2025. Tym samym perspektywa dotrwania do co najmniej 100 numeru i 25-lecia stała się o wiele realniejsza. Raz jeszcze dziękuję wszystkim, którzy nas w ostatnich, bardzo trudnych ekonomicznie latach wspierali: czytelnikom i sympatykom kupującym nasze czasopismo; prenumeratorom, którzy powiększali wpłaty na prenumeratę z dopiskiem "prenumerata +"; reklamodawcom za docenienie wagi promowania swoich działań i produktów na naszych łamach; włodarzom Chorzowa za bluesową przychylność.

 

Zapraszam na odświeżoną stronę www.twojblues.com, gdzie działa nowy sklep, w którym o wiele łatwiej niż dotąd można się zaopatrzyć w numery archiwalne, koszulki z naszym logiem, książki tematycznie związane z TB, oraz zamówić prenumeratę.

Życzę miłej lektury, ciesząc się perspektywą spotkań na koncertach i festiwalach… mam nadzieję, że pierwsze z nich już w pierwszy weekend czerwca w Chorzowie!

podpis naczelnego KONTUR.png

tekst pochodzi z Kwartalnika Twój Blues nr 93 (lato 2023)

bottom of page