top of page
kolaż 90 okładek_edited.jpg

redaktor naczelny Andrzej Matysik z nagrodą

"Keeping The Blues Alive" (Memphis, 2011)

Drodzy Czytelnicy,

Wydanie TB, które trzymacie w rękach, nosi numer 92. Dzieląc tę liczbę przez cztery otrzymujemy równe 23 lata istnienia pisma; w tym od 20 lat jest ono wydawane przez naszą rodzinną agencję Delta. Tak się składa, że jest to wydanie na wiele sposobów jubileuszowe!

 

Początki były niełatwe i niepewne. Pamiętam tamten czas doskonale: po wydaniu 11. numeru w grudniu 2002 roku ówczesny wydawca oświadczył, że rezygnuje. Nie mieliśmy żadnego doświadczenia w tworzeniu i wydawaniu magazynu, ale żal brał na myśl o zakończeniu żywota czasopisma na 11. numerze. Zaryzykowaliśmy. Prawie wszyscy współpracujący wtedy z TB redaktorzy odpowiedzieli bez wahania: Andrzej, jak tylko czujesz, że siłą rodzinnej firmy podołacie to dalej pociągnąć, to jesteśmy z wami, a o pieniądze się nie martwcie. Jak będziecie w stanie zapłacić, to zapłacicie. Najważniejsze, że TB będzie się dalej ukazywał. Dzisiaj ciągle jest z nami kilka osób z tamtego zespołu redakcyjnego, a od tego czasu przybyło też wielu nowych, zdolnych i młodych (co ważne) publicystów. I tak od 20 lat jakoś trwamy! Ta okrągła "dwudziestka" zbiega się z tym, że w kwietniu również po raz dwudziesty wręczę "Bluesy-Kalarusy" laureatom ankiety czytelników. Dodatkowo, festiwal Bluestracje będzie w tym roku świętować swoje 25-lecie. Tym bardziej zapraszamy w kwietniu do Chorzowa! Po bluestracyjno-bluestopowych jubileuszach zaczniemy odliczać dni do pierwszego dnia czerwca, czyli do inauguracji European Blues Challenge ‒ największego z europejskich konkursów muzyki bluesowej. Udział wezmą w nim reprezentanci 22 krajów naszego kontynentu, a podczas jego trwania Chorzów stanie się Bluesową Stolicą Europy. Skoro mowa o miesiącach letnich, to radzę już teraz zerknąć na zapowiedzi festiwali w Czechach, Słowacji, Niemczech i Chorwacji i pomyśleć o planowaniu bluesowo-turystycznych eskapad na kolejne miesiące. 

Okładkę bieżącego wydania zdobi piękne zdjęcie siostrzanego duetu Larkin Poe autorstwa Jindřicha Oplta. Sylwetkę zespołu przybliża nam Paweł Cybulski. Kolejne dwie okazje do jubileuszowego świętowania to 10. odcinek cyklu "Wszystkie stany americany" Rafała Marczaka oraz 25. tekst z cyklu "Cat Head, czyli blues z Mississippi", w którym Roger Stolle już od sześciu lat przybliża nam codzienność Clarksdale, bluesowej stolicy stanu Missisippi.

Niestety, przypada mi też rola obwieszczania smutnych informacji. To wydanie Twojego Bluesa jest droższe, podobnie, jak roczna prenumerata. Kilkukrotna podwyżka cen usług pocztowych w ostatnich dwunastu miesiącach, rosnące z wydania na wydanie koszty druku, drożyzny na każdym kroku oraz brak dotacji MKiDN postawiły nas "pod ścianą". Dziękuję więc wszystkim, którzy mają wpływ na to, że wciąż "unosimy się na powierzchni": czytelnikom i sympatykom kupującym nasze czasopismo; prenumeratorom (których przybywa), a w szczególności tym, którzy powiększają wpłaty na prenumeratę z dopiskiem "prenumerata +"; reklamodawcom za docenienie wagi promowania swoich działań i produktów na naszych łamach, a włodarzom Chorzowa za bluesową przychylność.

 

Zapraszam na odświeżoną stronę www.twojblues.com gdzie działa nowy sklep, w którym o wiele łatwiej niż dotąd można się zaopatrzyć w numery archiwalne, koszulki z naszym logiem, książki związane tematycznie z TB, oraz zamówić prenumeratę, a tranzakcje sfinalizować można teraz za pomocą kart płatniczych (bardziej tradycyjna opcja płatności przelewem jest też oczywiście dalej aktywna). Na stronie można także założyć konto w zakładce "Log in" i dzięki temu, uczestniczyć w dyskusjach pod artykułami, łatwiej robić zakupy i dostawać powiadomienia o każdym nowoopublikowanym "newsie". Możecie też dopisać swój adres mailowy do newslettera – dzięki temu bluesowe i koncertowe wiadomości będą co jakiś spływać bezpośrednio na Wasze skrzynki e-mailowe!  

 

Życzę miłej lektury, ciesząc się perspektywą spotkań na koncertach i festiwalach!

podpis naczelnego KONTUR.png

tekst pochodzi z Kwartalnika Twój Blues nr 92 (wiosna 2023)

bottom of page