top of page
kolaż 90 okładek_edited.jpg

redaktor naczelny Andrzej Matysik z nagrodą

"Keeping The Blues Alive" (Memphis, 2011)

Drodzy Czytelnicy,

Rozpoczynacie lekturę 94. numeru naszego czasopisma, więc łatwo policzyć, że jesteśmy w środku 24. roku jego życia. Coraz odważniej oswajamy się z myślą, że świętowanie setnego wydania zbliża się szybkimi krokami. Setny numer to także 25. urodziny Twojego Bluesa i dlatego zaczynamy snuć plany o formule uczczenia tych dwóch wydarzeń.

 

Tymczasem za nami bogate w bluesowe wydarzenia lato, co też znalazło odzwierciedlenie w zawartości działu "Koncerty, festiwale". Letnie atrakcje poprzedziła jednak impreza, jakiej dotąd w Polsce nie było i zapewne długo nie będzie: European Blues Challenge w Chorzowie. Po raz pierwszy polscy fani bluesa mieli okazję posłuchać europejskiego bluesowego topu, czyli wykonawców z 22 europejskich państw wyłonionych rok wcześniej w krajowych konkursach. Reprezentujący nasz kraj Blues Fighters nie znaleźli się co prawda na "podium", ale 5. pozycja w tak licznym gronie uczestników konkursu to wielki sukces. Przez pierwsze trzy dni czerwca Chorzów był prawdziwą Europejską Stolicą Bluesa, co na każdym kroku akcentowali przybysze z najprzeróżniejszych stron Europy, ciesząc się tak atmosferą pogórniczych areałów Kompleksu Sztygarka jak i bogactwem dźwięków, jakie zapewnili im uczestnicy imprezy. W przyszłym roku reprezentować nas będzie zespół roku naszej tradycyjnej ankiety "Blues Top" i zwycięzca tegorocznej edycji Polish Blues Challenge w Suwałkach, Silesian Hammond Group. Już teraz trzymam kciuki, a miłośnikom bluesowej turystyki podpowiadam, że impreza ta odbędzie się w portugalskim mieście Braga (koło Porto), między 4 a 6 kwietnia 2024!

Skoro już padło słowo Suwałki, to nie sposób nie wspomnieć o nowym obliczu, jakie uzyskał tamtejszy największy plenerowy festiwal w Polsce. Rozszerzenie festiwalowego terytorium na bulwary nad Carną Hańczą okazało się wielkim sukcesem. Takich tłumów na koncertach artystów bluesowych dotąd w Polsce nie widziałem. Tego lata mocno też na bluesowej mapie Polski oznaczyły się: Biała Podlaska, Piła, Zakrzewo, Człuchów, Świebodzin i Swornegacie. Jak relacjonują nasi sprawozdawcy, w każdej z tych miejscowości widownia była tłumna, a zabawa przednia. Dobrze też prezentowali się nasi muzycy na festiwalach w Niemczech, Czechach i na Słowacji, wszędzie przyjmowani z uznaniem i entuzjazmem, czego też najlepszym potwierdzeniem były pokoncertowe kolejki przy stoiskach z ich płytami. W dziale "Koncerty, festiwale" publikujemy też szczegółowe relacje z najważniejszych wydarzeń w różnych częściach Europy. Cieszy, że dział ten jest wyjątkowo obszerny. Przy okazji omawiania letnich imprez przesyłam gratulacje chłopakom z Boogie Boys, którzy bogato i w imponujący sposób świętowali tego lata swoje 20-lecie!

 

Przed nami jesienna dawka bluesa znaczona takimi hasłami, jak Ruf's Blues Caravan, Rawa Blues, Szlak Śląskiego Bluesa, Jimiway, Toruń Blues Meeting, "Kolory bluesa", "Jesień z bluesem", "Bluesowa Barbórka".

W koncertowych anonsach znajdziecie też hasło "Batory Blues" zapraszające do Chorzowa na trzecią niedzielę listopada. Ponieważ z powodu odwołania "Lauby" nie doszło w tym roku do wykonania tradycyjnego grupowego zdjęcia w koszulkach Twojego Bluesa, uczynimy to 19 listopada w MDK "Batory". Wcześniej zapraszam do odwiedzenia naszego stoiska w "Spodku" podczas Rawy Blues. Będzie możliwość spotkania się, odnowienia prenumeraty, nabycia naszych wydawnictw, a przede wszystkim porozmawiania.

 

Tradycyjnie dziękuję za wpłaty z dopiskiem "Prenumerata +", a promotorom, wydawcom płyt i muzykom za wspieranie nas swymi reklamami.

 

Do zobaczenia na jesiennych festiwalach i koncertach!

podpis naczelnego KONTUR.png

tekst pochodzi z Kwartalnika Twój Blues nr 94 (jesień 2023)

bottom of page