top of page

"Batory Blues" w Chorzowie

19 listopada w MDK Batory w Chorzowie odbędzie się impreza z cyklu "Batory Blues". Zagrają dwa zespoły prosto z ojczyzny bluesa:

GRAVELROAD (Seattle, USA)

JAMIAH ROGERS (Chicago, USA)


Bilety są od dziś dostępne w sprzedaży w portalu Biletyna.pl oraz w kasie MDK Batory.

GRAVELROAD GravelRoad to kwartet z Seattle który od ponad półtorej dekady poszerza muzyczne granice tworząc na styku bluesa w stylu Hill County i cięższych odmian Rock n Rolla własne wyraziste brzmienie. GravelRoad to fuzja ciężkiego gitarowego fuzzu i introspekcyjnych nastrojów, połączonych zarówno w celu zadawania pytań o egzystencję, jak i zapewnienia dobrej zabawy. GravelRoad, w oczekiwaniu swej kolejnej europejskiej trasy, wydaje jesienią ósmy album studyjny, nagrany, zmiksowany i zmasterowany przez Jacka Endino z ich rodzinnego Seattle.

Album CROOKED NATION jest kontynuacją tego, co rozpoczęły poprzednie wydawnictwa zespołu – MISSISSIPPI TIME (2017) i CAPITOL HILL COUNTRY BLUES (2016). Nowy album, będący trzecią współpracą zespołu z Endino, prezentuje charakterystyczny dla GravelRoad styl w którym partie gitar magicznie splatają się z kołyszącą słuchacza sekcją rytmiczną. Słuchacz ie ma wyjścia, musi dać się ponieść temu nastrojowi, gdyż w każdym dźwięku zagranym przez GravelRoad słychać ich czystą miłość do muzyki i radość z grania (którą też widać na każdym koncercie).

„GravelRoad brzmi jak John Lee Hooker gdyby przystąpił do Black Sabbath. Kto nie chciałby tego usłyszeć?!” Patrick Wells, Classic Rock Magazine

Zespół GravelRoad tworzą: Stefan Zilioux - guitar, lead vocals Jon Newman - guitar, vocals Joe Johnson - bass, vocals Marty Reinsel - drums, vocals


***

JAMIAH ROGERS Jamiah urodził się 21 kwietnia 1995 roku na południowych przedmieściach Chicago. Jego mama śpiewała, a tata grał na wielu instrumentach, ale najczęściej wybierał gitarę. W wieku trzech lat Jamiah zaczął grać na perkusji, i to od razu na trzech „frontach”: w szkole, kościele i w zespole ojca (The Tony Rogers Band). Od początku interesowało go łączenie gatunków: bluesa, funku, rocka, reggae, soulu i R&B. Jego idolami szybko stali się: Bob Marley, Jimi Hendrix, Albert King, Freddie King, B.B. King, Howlin’ Wolf i Muddy Waters.

Pomimo iż zaczął od grania na perkusji, w wieku 7 lat rodzice zachęcili go do wzięcia do rąk gitary, a tata zaczął udzielać mu lekcji gry na tym instrumencie. W ten sposób Jamiah, jak jego tata, stał się multiinstrumentalistą. Potrafi grać na perkusji, gitarze, basie, pianinie i organach, ale największą miłością darzy gitarę i perkusję. Swój pierwszy zespół, power trio o nazwie Jamiah on fire & The Red Machine, założył w wieku 15 lat. Grał w nim na gitarze i śpiewał. Wraz z ojcem stanowią tandem kompozytorsko-producencki. Mają na koncie dwa albumy: “Taking the stage”(2012) i “Winners Never Quit”(2015). Koncertują głównie w rodzinnym stanie i kraju, ale występowali też w Kanadzie (na zacnych festiwalach: the Trois-Rivieres en Blues, Ottawa Bluesfest, Montreal International Jazz Festival, Festival International du Blues de Tremblant, czy Sherbrooke Blues & Roots Festival) oraz w Holandii. W 2018 Jamiah objechał Europę w składzie zespołu wokalistki Anniki Chambers w ramach trasy „the New Blues Generation”. W maju 2020 miał po raz pierwszy pojawić się w Polsce i krajach ościennych, ale z wiadomych przyczyn trasa musiała zostać przesunięta (a raczej kilka razy przekładana…). Jamiah ma na koncie jeden solowy album, „Blues Superman” (2017), oparty na koncepcji super-bohatera mającego uratować bluesa i utrzymać go przy życiu. Jako młody bluesman, Jamiah często słyszy pytanie jak widzi przyszłość bluesa. Jego odpowiedź brzmi: „Blues ma się dobrze; nie ma mowy o umieraniu!”

Jamiah Rogers – gitara & wokal Tyvon Rice – gitara basowa Isaiah Horne – perkusja

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page