top of page

sob., 20 lip

|

Kompleks Sztygarka

Front Porch Blues czyli... Lauba Pełno Bluesa

Front Porch Blues czyli... Lauba Pełno Bluesa
Front Porch Blues czyli... Lauba Pełno Bluesa

Czas i lokalizacja

20 lip 2024, 14:00 – 21 lip 2024, 20:30

Kompleks Sztygarka, Skargi 34a, 41-500 Chorzów, Polska

O wydarzeniu

Dlaczego „lauba”?

W nawiązaniu do klasycznej bluesowej tradycji muzykowania na "front porch", czyli ganku.

To właśnie na gankach drewnianych chałup rozsianych po polach bawełny amerykańskiego stanu Missisipi na początku XX wieku urodziła się muzyka nazywana dziś bluesem. „Lauba pełno bluesa” to ukłon w stronę tej tradycji. Przez pierwsze lata istnienia festiwalu spotykaliśmy się w chorzowskim "Skansenie", gdzie na łonie natury rozkoszowaliśmy się pięknymi dźwiękami i widokami w przerwach zwiedzając zabytkowe chałupy. W międzyczasie, tuż obok, na terenach po byłej kopalni „Prezydent” nabierał kształtu i walorów coraz bardziej przychylny bluesowi Kompleks Sztygarka. Tak jak kiedyś w USA w połowie XX wieku blues wiejski z Delty Missisipi zawitał do Chicago gdzie uległ zelektryfikowaniu, tak i „Front Porch Blues, czyli Lauba Pełno Bluesa” w Chorzowie pożegnała wiejski „Skansen” i przeniosła się na atrakcyjnie odrestaurowane postindustrialne tereny Kompleksu Sztygarka. Góruje nad nimi Szyb Prezydent, którego platforma widokowa oferuje jeden z najpiękniejszych widoków na Metropolię Śląską. Ale Sztygarka to miejsce znane nie tylko z uwagi na swą historyczną przeszłość, czy odbywające się tam koncerty. Atrakcją samą w sobie stała się też "Gruba Bluesa" - kiedyś budynek kopalnianej straży pożarnej, a dziś Śląskie Centrum Bluesa i Rocka. Miejsce to coraz silniej odzwierciedla nie tylko historię bluesa na Śląsku, ale też i jego współczesność.

Festiwalowe koncerty w Sztygarce będą odbywać się naprzemiennie na dwóch scenach: w Grubie Bluesa oraz na tarasie "Kawiarni pod Wieżą" (w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych koncerty z tarasu zostaną przeniesione do wnętrz klubu Tlenownia w sztygarkowym Magazynie Ciekłego Powietrza). Koncerty zaplanowane są w godzinach 14.00-22.00 (sobota) oraz 14.00-20.30 (niedziela).

Ceny biletów:

Bilet jednodniowy (sobota LUB niedziela): 60 zł

Karnet dwudniowy (sobota ORAZ niedziela): 100 zł

👨‍👩‍👧‍👦 👶 dzieci w wieku przedszkolnym - wstęp wolny

młodzież szkolna - 50% ceny biletu (sprzedaż biletów ze zniżką prowadzona będzie tylko i wyłącznie stacjonarnie w dniu koncertów, za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej)

Bilety

 • KARNET - bilet dwudniowy

  100,00 zł
  Podatek: Zawiera VAT+ Opłata za obsługę 2,50 zł
 • SOBOTA - bilet jednodniowy

  60,00 zł
  Podatek: Zawiera VAT+ Opłata za obsługę 1,50 zł
 • NIEDZIELA - bilet jednodniowy

  60,00 zł
  Podatek: Zawiera VAT+ Opłata za obsługę 1,50 zł

Suma

0,00 zł

Poinformuj znajomych!

bottom of page